تابلو برق آراد مهر

فعالیت خود را در زمینه ارائه خدمات مهندسی ، طراحی و اجرای تاسیسات الکتریکال و مکانیکال از سال ۱۳۸۳آغاز نموده است و در ادامه فعالیت ها با توجه به
روند اجرای پروژه ها و مشکلات و دغدغه های راه اندازی پروژه ها از سال ۱۳۸۴نسبت به طراحی و ساخت و نصب تابلو های برق اعم از فشار ضعیف دیواری و ایستاده ،تابلو های خازنی و تابلو های کنترل موتوری و کنترل پیانوئی شروع به کار نمود. در این راستا با بهره گیری از نیروهای با تجربه و مهندسین و تکنسین های بخش های مختلف اعم از فلزکاری و رنگ و برق و استفاده از اصول مهندسی و دستور العمل ها و توصیه های شرکت های معتبر سازنده ملزومات برق در هر چه بهتر شدن کیفیت دستگاه های تولید شده و به روز رسانی در هر مقطع زمانی فعالیت نموده است و این شرکت دارای گواهینامه های بین الملی ISO 9001:2015 و ISO 10004:2012 می باشد.

طراحی وساخت

تابلوهای فشار ضعیف  LV

تابلوهای کنترل و کنترل موتور MCP&CP

تابلوهای خازن CBP

ساخت سینی های کابل   TRAY CABLE

سیستم هوشمند    BMS

اتوماسیون صنعتی   PLC

طراحی تابلوها به گونه ای انجام شده است که برای قسمتهای مختلف فضای مناسبی در نظر گرفته شده است (Cable Compartment , Bus bar Compartment) .
–  قابلیت دسترسی به تجهیزات از جلو و پشت (مطابق درخواست کارفرما)
–  نصب صفحه گلند در سلولها جهت نصب گلند برای کابلهای عبوری
–  رنگ آمیزی تابلوها با سیستم الکترواستاتیک و پخت کوره ای درجه حرارت ۱۹۰درجه سانتیگراد که مزایای ذیل را به دنبال دارد:

مقاومت در برابر ضربات مکانیکی
چسبندگی فوق العاده رنگ به بدنه تابلوها
فوم بسیار مطلوب
رنگ آمیزی بصورت چرمی

ساختمان تابلوها به نحوی طراحی و تولید می گردد که بدون تغییرات زیاد از طرفین قابل توسعه باشد،
بدین منظور پوشش جداره های جانبی به وسیله پیچ و مهره های کرومه محکم شده و قابل تعویض می باشد اتصالات الکتریکی داخل تابلوها از شینه مسی E-CUبوده و شینه های مربوط به هر فاز با رنگ  های استاندارد (قرمز-زرد-آبی) و با برچسب( (L1,L2,L3مشخص می گردد.
کلیه پیچ و مهره و واشر های به کار برده از نوع ضد زنگ و گالوانیزه بوده و با استانداردDIN931- 933مطابقت دارد. مقره های مورد مصرف جهت نگاهداری شینه ها از نوع اتکایی و از جنس Epoxy Resinمی باشد که متناسب با جریان اتصال کوتاه کلیدها انتخاب خواهد شد.
در قسمتهای اصلی تابلو از هیچ پروفیلی مانند نبشی و یا سپری استفاده نمی شود. اسکلت اصلی تابلوهای ایستاده نیز طرح ریتال آلمان تولید می گردد.
استفاده از پروفیل های طرح ریتال به غیر از زیبایی ظاهری و استحکام دینامیکی بالا این امکان را فراهم می سازد که جهت تغییر در وضعیت و یا اضافه نمودن براکت ها پل های نگهدارنده و صفحه های نصب تجهیزات نیاز به سوراخ کاری نبوده و این کار به سهولت انجام پذیرد.

جهت درب و پوششهای اطراف تابلوهای ایستاده از ورق به ضخامت ۲mmو جهت تابلوهای دیواری از ورق به ضخامت ۱.۵mmاستفاده می شود.
در سقف تابلوهای ایستاده قلابهای مخصوص جهت سهولت در حمل و نقل تعبیه خواهد گردید.
در پشت درب تابلوها محلی برای قرار دادن نقشه و مدارک مربوط به تابلوها در نظر گرفته خواهد شد.
فضای مناسب جهت سهولت تعمیرات و تغییرات تجهیزات داخل تابلو در نظر گرفته می شود.
سلولهای ایستاده به صورت فیکس مدولار و دارای محفظه های مجزا جهت هر فیدر compartment طراحی شده است. این نوع طراحی بدلیل مزایا و به دلیل هماهنگی با تابلوهای فشار ضعیف کشویی پروژه انتخاب شده است. این تابلوها بصورت محفظه بندی شده برای هر فیدر خروجی طراحی شده است که تجهیزات هر فیدر در compartmentمخصوص به خود نصب خواهد شد و دارای مزایای زیر می باشند:

سهولت کار اپراتورها در بهره برداری از تابلو و عیب یابی
به حداقل رسیدن ابعاد و اندازه تابلو و زیبایی ظاهری کار

-۲شینه بندی تابلوها

شینه های داخل تابلوها از جنس مس و با ابعاد مناسب طبق جدول استاندارد و طبق درجه حرارت محیط که حداکثر ظرفیت عبور جریان از شینه مسی رنگ شده را مشخص می کند، انتخاب می شوند. نوع شینه از E-CUو مطابق DIN40500 DIN 46433 خواهد بود.با توجه به پوشش باسبار ها رنگ اپوکسی مخصوص  Arc proof paintingو مشکی می باشد بر چسب های L1,L2,L3 نیز در قسمتهای مختلف استفاده خواهد شد. شینه بندی تابلوها طوری طوری در نظر گرفته می شود تا فاصله مجاز استاندارد نسبت به یکدیگر و شینه (PE) محافظ زمین در محفظه کابلها مستقیما بر روی بدنه تابلو سوار شده و تمامی وسایل مطابق با استاندارد با این تسمه اتصال الکتریکی خواهد شد. رنگ این شینه سبز-زرد می باشد.
شینه نول ( (Nنیز در محفظه کابلها مونتاژ شده و از بدنه تابلوها عایق می باشد، جهت این شینه از جداول استاندارد استفاده می شود. رنگ این شینه ها مشکی می باشد.

شینه های اصلی نیز با استفاده از جداول استاندارد و طبق شرایط محیط نسبت تابلوها انتخاب شده و با استفاده ازکدهای  L1,L2,L3 و با رنگ نسوز Arc proof painting رنگ آمیزی می گردد. معیار انتخاب سطح مقطع از نوع رنگ نشده می باشد. ضمنا اتصال ارت بین بدنه و درب تابلو توسط تسمه مسی فلکسی بل برقرار می گردد.

علاوه بر موارد فوق موارد ذیل نیز در مورد تابلوها رعایت می گردد:

ضریب هدایت مخصوص شینه ای مسی بیش از %۹۸می باشد
ظرفیت الکتریکی شینه خنثی از نصف جریان اسمی کلید تغذیه کننده کمتر نمی باشد
در داخل تابلو یک شینه سر تا سری برای اتصال زمین پیش بینی گردیده است

-۳رنگ آمیزی تابلوها:
کلیه سطوح تابلوها بعد از مراحل پنج گانه باندرایت طبق استاندارد های  IEC , BS رنگ آمیزی می شوند

***فرایند باندرایت***

اساس روش باندرایت به این ترتیب بصورت اسپری چربی آب-فسفاته-آب و سیلر در مراحل پنجگانه به شرح ذیل می باشد. مراحل چرب گیری قلیایی: که بصورت اسپری در وانهای مخصوص و با درجه حرارت ۶۰درجه سانتیگراد و به مدت ۲الی ۳دقیقه کاملا سطح فلز از هر گونه چربی و آلودگی شسته و پاک می شود.
شستشو با آب ولرم : آب ولرم بصورت اسپری قطعات پاشیده میشود و سطح قطعات را از وجود هر نوع مواد قلیایی پاک می نماید. فسفات روی: فسفات به صورت اسپری و در حرارت حدود ۶۰درجه سانتیگراد و به زمان ۲الی ۳دقیقه با ضخامتی حدود ۷میکرون انجام می گردد. پمپاژ این مواد روی فلز باعث ایجاد حفره های بسیار ریز و سختی در سطح آهن می شود که این امر باعث نگهداری بهتر رنگ روی فلز خواهد بود.
شستشو با آب گرم: بعد از عملیات فسفاته شستشو با آب گرم برای پاک کردن مواد اسیدی روی ورق انجام می گردد. سیلر: در این مرحله جهت ثابت شدن کلیه عملیات فسفاته و جلوگیری از زنگ زدن و ثابت ماندن فسفاته تمام قطعات سیلر می شود .
خشک شدن: بعد از اتمام کار سیلر قطعات به کوره خشک کن هدایت شده و در حرارت بیش از ۱۲۰ درجه سانتیگراد قطعات کاملا خشک و جهت رنگ آمیزی آماده می شوند.

۴سیم کشی و ترمینال بندی

جهت سیم کشی تابلوها از سیم های افشان پیوسته (بدون اتصالات میانی) استفاده خواهد شد و هدایت این سیم ها در جهات مختلف توسط کانال پلاستیکی مناسب بوده و در انتها توسط سر سیم مناسب به ترمینال ها و کنتاکت ها مرتبط می گردند. جهت ارتباط سیم های روی درب از لوله های پلاستیکی فلکسی بل (صنعتی) استفاده خواهد شد. ترمینال های مورد استفاده در تابلوها از جنس پلی آمید و از نوع ریلی و در کنار یکدیگر قرار گرفته و توسط صفحه و بست ترمینال از دو طرف مهار می گردند.

-۵ کد گذاری و پلاک راهنما
برای شناسایی قطعات به کار رفته در داخل تابلو و مطابق نقشه تمام تجهیزات از قبیل کلیدها، فیوزها  و… با برچسب های علائم استاندارد و مطابق با نقشه نام گذاری خواهند شد شمش ها، ترمینال ها و سیم ها نیز دارای علائم یا شماره های شناسایی خواهند بود.
در خارج از تابلو نیز از پلاک های مشخصه جهت شناسایی تابلوها و نیز راهنمای استفاده از تجهیزات نصب شده روی درب استفاده خواهد شد. جنس پلاک های مشخصه تابلوها از فیبر پلاستیکی مخصوص به رنگ سیاه بوده که توسط پانتوگراف علائم و حروف لازم به فارسی یا انگلیسی و به رنگ سفید روی آن حکاکی می شود.

-۶نقشه ها و مدارک فنی
قبل از شروع فاز مهندسی این شرکت لیست مدارک فنی که در طول اجرای پروژه صادر خواهد شد به شرح ذیل ارائه می نماید این مدارک با کد معرفی خواهد شد تا هماهنگی لازم بین واحدهای مهندسی هر دو شرکت و بخش کنترل پروژه ایجاد گردد

Part List
View Diagram
Opening Diagram
S.L.D Diagram

Terminal Block
Routine Test Procedure
Mechanical Catalogue
User Manual

مدارک ذکر شده در فوق تماما بر اساس استانداردهای VDE ،IECرسم شده و شماره گذاری خواهند شد، علاوه بر نقشه های رسم شده بر روی کاغذ تمام نقشه ها به صورت فایل کامپیوتری بر روی CD تحویل داده خواهند شد. نرم افزار مورد نیاز برای استفاده از این فایل ها Auto CAD 2010 می باشد.

(ROUTINE TEST SPECIFICATION) مشخصات آزمایش برنامه ای-۷
بخش کنترل کیفیت از ابتدا سفارش تابلو تا هنگام خروج تابلو ساخته شده تمام مراحل ساخت اسکلت و بدنه رنگ انتخاب وسایل و تست و نصب آن ها سیم کشی و … را کنترل نموده و در پایان نیز آزمایشات مکانیکی و الکتریکی لازم را با دقت تمام انجام خواهد داد و در صورت مطابقت با استانداردهای ذکر شده و یا مورد درخواست اجازه تحویل داده خواهد شد. در ضمن نماینده یا نمایندگان فنی آن شرکت می توانند از تمام مراحل ساخت بازدید نموده و برای تست نهایی در محل کارخانه از آنان دعوت به عمل خواهد آمد.
علاوه بر تست های الکتریکی و مکانیکی مقدماتی که در هنگام ساخت هر تابلو انجام می گیرد، تست های برنامه ای زیر نیز پس از اتمام کار تابلو انجام می شود:

تست سیم بندی
تست عملکرد تجهیزات فشار ضعیف
تست ولتاژ با فرکانس نامی
تست دی الکتریک
اندازه گیری مقاومت الکتریکی

نام سازنده کالا

شرح کالا ردیف
ABB اشنایدر – زیمنس- کلید اتوماتیک ۱
پیچاز کلید فیوز ۲
کاوه – برماس کلید گردان ۳
اشنایدر – زیمنس کلید مینیاتوری ۴
اشنایدر – زیمنس کنتاکتور ها و بی متال ها ۵
تله مکانیک – اسپیک تایمرها ۶
مگ الکتریک ترانس جریان ۷
آریا – شیوا امواج لوازم اندازه گیری ۸
پارس خازن – صبا خازن خازن ۹
ETIلیندر – فیوزهای بکس و کتابی ۱۰
تله مکانیک چراغ سیگنال وشاسی استپ و استارت ۱۱
رعد- کلمسان ترمینال ریلی ۱۲
SBS رعد- داکت های مختلف ۱۳
۱.۵ میلیمتر- ۱.۲۵ میلیمتر ورق تابلوهای دیواری ۱۴
۲ میلیمتر ورق تابلوهای ایستاده ۱۵
۸۰ میکرون به بالا رنگ الکتراستاتیک ۱۶
باهنر – مس کاوه شمش مسی ۱۷

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]