• تابلو برق- سینی کابل- نردبان کابل- تابلو برق صنعتی- تابلوبرق

تابلو توزیع برق چیست؟

تابلو توزیع برق Distribution Switchearبه عنوان یکی از ارکان اصلی در سیستم های الکتریکی به شمار میرود.این وسیله الکتریکی نقش مهمی در سیستم تامین برق دارد.وظیفه اصلی این تابلو برق تقسیم و توزیع منبع تغذیه الکتریکی به مدارهای فرعی مختلف است.در ضمن این دستگاه قابلیت فراهم سازی قطع کننده مدار را در یک محفظه مشترک را دارد.در واقع محل تقسیم منبع تغذیه به مدارهای فرعی همان نقطه ای است که تابلو برق توزیع بکار می اید.هر تابلو توزیع برق متشکل از واحد های عملیاتی مختلفثی است که هر کدام دارای وظیفه مشخصی هستند.این واحد ها شامل بخش الکتریکی و مکانیکی هستند.در راستای ایجاد امنیت مدار،وجود تابلو برق توزیع ضروری است.

کاربرد تابلو توزیع برق

از جمله کارایی تابلو توزیع برق میتوان به استفاده در شرکت های تولیدی،صنعتی،بالابرها،سیستم های گرمایشی و غیره اشاره نمودبه طور کلی فناوری در تابلو توزیع برق استفاده میشودتابلو یونیور سال و تابلو توزیع برق عملکردی که در پروژه های خاص به صورت مدولا مورد استفاده قرار میگیرد.

I a

تابلو برق توزیع

دلایل استفاده از تابلو توزیع برق

ما عمدتاً به دو دلیل اصلی از تابلو توزیع برق استفاده میکنیم یکی برای تجمیع تجهیزات الکتریکی در یک محل امن که این کار مزایای بسیاری دارد.از جمله اینکه میتوان به کنترل و حفاظت یک جای کل اجزا پرداخت و همچنین فرایند نگهداری و تعمیر را ساده تر میکند.دلیل دوم نیز به علت تامین ایمنی و امنیت سیستم و افراد بهره بردار و حتی عموم افراد در محدودبکار گیری ان میباشد.

انواع تابلو توزیع برق

بسته به کاربرد تابلو های برق،دسته بندی ان میتواند شامل موارد زیر باشد.

  1. تابلو برق فشار ضعیف ML VS
  2. تابلو برق مرکز کنترل موتورMCC
  3. تابلو توزیع UB
  4. تابلو توزیع Uitimate

دسته بندی بر اساس کاربرد

طبق این طبقه بندی میتوان تابلو تمام بسته که مناسب نصب در فضای سرپوشیده است و تابلو توزیع روشنایی و نیرو (مناسب فضای باز)را نام برد.نوع پوشیده میتواند شامل تابلو برق ایستاده و دیواری باشد.

تابلو توزیع برق Universal

یکی از مدل های پر کاربرد در دنیا ،تابلو برق توزیع یونیور سال (جهانی)است عمده تجهیزات الکتریکی و مکانیکی در این دستگاه ،روی یک شاسی و در بخش پشتی نصب میشود.

همچنین چراغ های اعلان ،کلید ها و نشانگرها روی درب تابلو قرار میگیرندحصول ایمنی در این سیستم به شرط پیروی از دستورالعمل های مدون نصب و راه اندازی میشود.همچنین داشتن دقت بالا در انتخاب نوع اتصالات نیز روی امنیت و کارایی آن اثر مستقیم دارد.

تابلو توزیع برق عملکردی 

یکی دیگر از مدل های تابلو توزیع برق که عمدتاًاز نوع ماژولا میباشند،تابلو Operationalیا عملکردی است.این سیستم شامل سوئیچ های مختلف وادوات جانبی متعددی است.ضریب اطمینان تابلو عملکردی برق بسیار بالا بوده و انعطاف پذیر است.ساخت ماژولا ان امکان گسترش و ادغام بخش های مختلف را فراهم میکند.این موضوع میتواند در تعمیر ونگهداری تابلو برق کمک شایانی به افزایش سرعت و امنیت کار نماید.

مزایا ی تابلو توزیع برق

  • ساختار مدولار و انعطاف پذیر
  • ضریب امنیت و اطمینان بالا
  • کاهش زمان مورد نیاز تعمیر ونگهداری
  • نصب وراه اندازی سریع و به صرفه
  • سازگار با محیط زیست و شرایط اب وهوایی مختلف

فناوری بکار رفته در تابلوی توزیع برق

اساساًدر تابلو توزیع برق مابا سه فناوری پر کاربرد رو برو هستیم .

۱-بخش های عملیاتی ثابت Operational Unit Fixed

این یونیت ها قابل جدا سازی از منبع نیستند در نتیجه اگر نیاز به تعمیر و نگهداری داشته باشند باید کل تابلو برق خاموش و از مدار خارج شود.

۲-واحد های قابل جداسازی Unit with drawable

در این واحد ها که روی سطح متحرک نصب شده اند ،میتوان اقدام به قطع و وصل ان ها از مدار نمود.در نتیجه سرویس های دوره ای یا کنترل های ادواری در انها بدون نیاز به خاموش کردن تابلو توزیع ان میشود.

۳-تابلو برق کشوییSwitchear with drawable

در این سیستم ،کل تابلو توزیع و ادوات مربوطه روی یک شاسی از نوع کشویی سوار شده اند.

ویژگی های تابلو برق توزیع استاندارد

به عنوان کاربر نهایی ،منطقی است که شما انتظار یک تابلو توزیع برق ایمن و پایدار را داشته باشد این سیستم باید  از حیث کارکرد  طولانی مدت بهینه شده باشد در برابر نوسان ولتاژ و جریان و مقاوم باشد.بتواند اتصال کوتاه را تحمل نماید . ازنظر نوسانات الکترو مغنا طیسی مقاومت خوبی از خود نشان دهد  توانایی کنترل شوک های الکتریکی را داشته باشد. امکان تعمیر و نگهداری ان  میسر و تا حد امکان  ساده و قابل دسترس باشد . از منظر عوامل اسیب رسان اب و هوایی  مثل خوردگی و گردو غبار و غیره ایمن سازی شده باشد و در نهایت در برابر اتش سوزی و سایر مخاطرات  محیطی تا حد امکان  ایمن طراحی شده باشد  . امیدوارم مطالب مفید باشد.