تابلو برق (switcher یاswitch board)به محفظه هایی اکثرآفلزی برای نگهداری قطعات برق صنعتی اطلاق میشود.وظیفه اصلی این کابین ها ،ایجاد فضای مناسب برای استقرار تجهیزات الکتریکی و هم چنین محافظت از انها در برابر عوامل بیرونی باشد.تابلو برق فشار ضعیف نیز یکی از انواع رایج و پرکاربرد تابلو برق صنعتی میباشد. این تابلوها بر اساس محدوده ولتاژکاری به سه دسته تقسیم میشود.

 1. تابلو برق فشارضعیف Low Voitage Switcher تاولتاژ۱۰۰۰ولت
 2. تابلو برق فشار متوسط Medium Voitage Switcher
 3. تابلو برق فشار قوی High Voitage Switcher

معرفی تابلو برق فشار ضعیف

به صورت کلی به تابلو برق های صنعتی که ولتاژ انها تا محدوده ۱۰۰۰ ولت باشد تابلو برق فشار ضعیف میگویند. داخل کابین این تابلو قطعات مختلفی شامل انواع سوئیچ ها،کلید ها ،رله ها و غیره وجود دارد .هرکدام از این قطعات مانند بخشی از یک سیستم بسیار منظم عمل میکند و وظیفه خاصی را بر عهده دارد.محصور بودن فضای تابلو برق سبب میشود که بسیاری از خطرات ناشی از به کار گیری تجهیزات الکتریکی ولتاژبالا برای افراد به حداقل برسد. همچنین بدنه تابلو برق ،با محافظت از تجهیزات داخلی ان در برابر عوامل محیطی مثل گردو غبار و اب و الودگی به تامین امنیت ان کمک شایانی میکند.

تابلو برق فشار ضعیف در کجا کاربرد دارد؟

عمومآدر ساختمان های بزرگ ،بیمارستان ها ،پارک ها ،شرکت ها ،کارخانجات ،پالایشگاه ها و میادین نفت وگاز استفاده میشود.بسته به طراحی و مهندسی که توسط متخصصین برق صنعتی برای هر پروژه صورت میگیرد،نوع تابلو به کار رفته متفاوت است.

منبع تغذیه برای کارکرد صحیح تابلو برق

منبع تغذبه برای تابلو برق فشار بکارگیری ترانسفورماتور با ولتاژ۴۰۰/۲۳۰ولت میباشد.

انواع مدل ها و ویژگی های تابلو برقفشار ضعیف

 1. براساس ساختار بدنه (رومیزی،ایستاده،دیواری و رک)

با توجه به شرایط خاص هرپروژه یکی از مدل ها انتخاب میشود.بنابراین شرکت طراح و سازنده تابلو برق فشار ضعیف همواره میکوشد که بسته به شرایط کارفرما،بهبنه ترین حالت را طراحی و پیاده سازی نماید.برای مثال اگر در محل نصب تابلو برق فضای کافی از طرفین وجود داشته باشدو نیاز به دسترسی به جهیزات از بخش جلو وعقب کابین وجود داشته باشدممکن است مدل ایستاده انتخاب شوداما اگر محدویت فضا داشته باشدیا اینکه تعداد المان و تجهیزات بکار رفته کم باشد رومیزی یا دیواری گزینه بهتری خواهد بود

 • تابلو ایستاده چند منظوره Multipurpose Switcher

تابلو برق فشار ضعیف چند منظوره به شکل ایستاده ساخته میشودو درون ان تجهیزات قدرت و کنترل وپنوماتیک وغیره قرار میگیرد.این تابلو ها معمولآدر ارتفاع ۲متر ساخته میشوندو شامل اسکلت فلزی درب و فوندانسیون میباشد.هم چنین ممکن است در سقف انها چندین قلاب حمل جهت جابجاکردن تابلو ها نصب گردد

 • تابلو دیواری Wall Mounted Switcher

نوع دیواری تابلو برق فشار ضعیف ،روی دیوار (روکار)یا درون دیوار(توکار)با اتصالات محکم و مقاوم نصب میشود.همچنین دو نوع تابلوی برق دیواری وجود دارد ازورق روغنی یا گالوانیزه در ساخت این تابلو برق استفاده میشودو هم چنین ممکن است از تعدادی روبنده لولایی نیزبرای امنیت بیشتر استفاده بشود.

تابلو دیواری رو کار On Surface Switcher Board

به کمک اتصالات خاصی مانند رولت بولت یا گوشواره بر روی دیوار نصب میشود.

تابلو دیواری توکار Flash Mounted Switcher

این تابلو ها در عمق دیوار یا جداره به صورت توکار نصب میشوند.تابلو برق صنعتی توکار به دو صورت رک(Rack)قفسه بندی شده و مناسب تجهیزات کنترل و مخابراتی و سوئینگ(Swing)که دارای درب شیشه ای هستند و دسترسی به قطعات داخلی در انها ساده تر اما قیمت ان بالاتر است.

 ۲-بر اساس محل  نصب و استفاده

تابلو برق فشار ضعیف را میتوان هم در محیط بیرونی و هم در محیط درونی ساختمان ها نصب نمود.در حالی که تابلو در داخل ساختمان نصب شود نیاز ان به داشتن استاندارهای IPکمتر است.اما اگر در محیط بیرونی باشدبخاطر اینکه در معرض تابش نور خورشید، بادو گردو غبار، رطوبت ،دمای بالاو سایر عوامل اسیب زا قرار میگیرد اولآباید درجه محافظتی IPان بالا باشد.یعنی عایق بندی بهتر و کاملتری در این مدل صورت میگیرد.جنس بدنه و حتی ضخامت رنگ نیز در این مدل با نوع درونی متفاوت است .تابلو نوع بیرونی دارای یک کلاهک محافظتی است هم چنین به این مدل تابلو ها ،تابلو برق بارانی نیز گفته میشود.

۳-بر اساس نوع طرح (سیوا کن  Sivacanیا ریتالRittal)

تابلو برق سیوا کن که نوعی از تابلو برق فشار ضعیف محسوب میشوداکثرآدر مکان های بزرگ و با مصرف بالا قرار دارد .مراکز نیروگاهی ،پالایشگاهی،شرکت های تولیدی صنعتی مشتری این محصول هستند.

این تابلو احتیاج به فضای زیادی جهت نصب و بهره برداری داردو از نظر طراحی و اجرا دارای ظرافت و پیچیدگی مختلفی است که شرکت ها ی محدودی توانایی ساخت ان را دارند.

و تابلو برق ریتال به عنوان یکی از طرح های محبوب در ساخت و تولید تابلو برق بشمار میرود.یکی از مزایای این مدل ،اشغال کمتر نسبت به مدل سیوا کن است  .

۴-طراحی سفارش

بر اساس نیاز ،ممکن است که ساختار کلی بدنه تابلو برق فشار ضعیف به صورت محصور Metal Enciosedکار شود. این تابلو ها به صورت محفظه ای فلزی کاملآبسته میباشندو شامل دو نوع Metal Cladبا محفظه های جدا گانه (باسبار ،سرکابل ،کنترل و محفظه کلید)و Compartment Typeبا محفظه جدا نشده از یکدیگر میباشد.

 

انواع تابلو برق فشار ضعیف 

 1. تابلو برق فشار ضعیف PCC
 2. تابلو برق فشار ضعیف MCC
 3. تابلو حفاظت و کنترل
 4. تابلو کنترل اتوماسیون
 5. تابلو اصلاح ضریب قدرت

هر کدام از این تابلو ها کارکرد خاصی دارند و برای پروژه های کوچک و بزرگ ساختمانی ،صنعتی ،نیروگاهی و پترو شیمی قابل استفاده هستند

اراد مهر توانسته وظایف خود را در ساخت و تولید تابلو های فشار ضعیف به درستی انجام داده و در این مسیر پیشرو است.