آرادمهر - تابلو برق صنعتی و ساختمانی

فرایند تولید تابلو های برق توسط گروه صنعتی آرادمهر

تابلو برق آراد مهر فعالیت خود را در زمینه ارائه خدمات مهندسی ، طراحی و اجرای تاسیسات الکتریکال و مکانیکال از سال ۱۳۸۳آغاز نموده است و در ادامه فعالیت ها با توجه به
روند اجرای پروژه ها و مشکلات و دغدغه های راه اندازی پروژه ها از سال ۱۳۸۴نسبت به طراحی و ساخت و نصب تابلو های برق اعم از فشار ضعیف دیواری و ایستاده ،تابلو های خازنی و تابلو های کنترل موتوری و کنترل پیانوئی شروع به کار نمود. در این راستا با بهره گیری از نیروهای با تجربه و مهندسین و تکنسین های بخش های مختلف اعم از فلزکاری و رنگ و برق و استفاده از اصول مهندسی و دستور العمل ها و توصیه های شرکت های معتبر سازنده ملزومات برق در هر چه بهتر شدن کیفیت دستگاه های تولید شده و به روز رسانی در هر مقطع زمانی فعالیت نموده است و این شرکت دارای گواهینامه های بین الملی ISO 9001:2015 و ISO 10004:2012 می باشد.

آرادمهر - تابلو برق صنعتی و ساختمانی

 

طراحی وساخت

تابلوهای فشار ضعیف  LV

تابلوهای کنترل و کنترل موتور MCP&CP

تابلوهای خازن CBP

ساخت سینی های کابل   TRAY CABLE

سیستم هوشمند    BMS

اتوماسیون صنعتی   PLC

 

 

 

 

 

طراحی تابلوها به گونه ای انجام شده است که برای قسمتهای مختلف فضای مناسبی در نظر گرفته شده است (Cable Compartment , Bus bar Compartment) .
–  قابلیت دسترسی به تجهیزات از جلو و پشت (مطابق درخواست کارفرما)
–  نصب صفحه گلند در سلولها جهت نصب گلند برای کابلهای عبوری
–  رنگ آمیزی تابلوها با سیستم الکترواستاتیک و پخت کوره ای درجه حرارت ۱۹۰درجه سانتیگراد که مزایای ذیل را به دنبال دارد:

 • مقاومت در برابر ضربات مکانیکی
 • چسبندگی فوق العاده رنگ به بدنه تابلوها
 • فوم بسیار مطلوب
 • رنگ آمیزی بصورت چرمی

ساختمان تابلوها به نحوی طراحی و تولید می گردد که بدون تغییرات زیاد از طرفین قابل توسعه باشد،
بدین منظور پوشش جداره های جانبی به وسیله پیچ و مهره های کرومه محکم شده و قابل تعویض می باشد اتصالات الکتریکی داخل تابلوها از شینه مسی E-CUبوده و شینه های مربوط به هر فاز با رنگ  های استاندارد (قرمز-زرد-آبی) و با برچسب( (L1,L2,L3مشخص می گردد.
کلیه پیچ و مهره و واشر های به کار برده از نوع ضد زنگ و گالوانیزه بوده و با استانداردDIN931- 933مطابقت دارد. مقره های مورد مصرف جهت نگاهداری شینه ها از نوع اتکایی و از جنس Epoxy Resinمی باشد که متناسب با جریان اتصال کوتاه کلیدها انتخاب خواهد شد.
در قسمتهای اصلی تابلو از هیچ پروفیلی مانند نبشی و یا سپری استفاده نمی شود. اسکلت اصلی تابلوهای ایستاده نیز طرح ریتال آلمان تولید می گردد.
استفاده از پروفیل های طرح ریتال به غیر از زیبایی ظاهری و استحکام دینامیکی بالا این امکان را فراهم می سازد که جهت تغییر در وضعیت و یا اضافه نمودن براکت ها پل های نگهدارنده و صفحه های نصب تجهیزات نیاز به سوراخ کاری نبوده و این کار به سهولت انجام پذیرد.

 

جهت درب و پوششهای اطراف تابلوهای ایستاده از ورق به ضخامت ۲mmو جهت تابلوهای دیواری از ورق به ضخامت ۱٫۵mmاستفاده می شود.
در سقف تابلوهای ایستاده قلابهای مخصوص جهت سهولت در حمل و نقل تعبیه خواهد گردید.
در پشت درب تابلوها محلی برای قرار دادن نقشه و مدارک مربوط به تابلوها در نظر گرفته خواهد شد.
فضای مناسب جهت سهولت تعمیرات و تغییرات تجهیزات داخل تابلو در نظر گرفته می شود.
سلولهای ایستاده به صورت فیکس مدولار و دارای محفظه های مجزا جهت هر فیدر compartment طراحی شده است. این نوع طراحی بدلیل مزایا و به دلیل هماهنگی با تابلوهای فشار ضعیف کشویی پروژه انتخاب شده است. این تابلوها بصورت محفظه بندی شده برای هر فیدر خروجی طراحی شده است که تجهیزات هر فیدر در compartmentمخصوص به خود نصب خواهد شد و دارای مزایای زیر می باشند:

 • سهولت کار اپراتورها در بهره برداری از تابلو و عیب یابی
 • به حداقل رسیدن ابعاد و اندازه تابلو و زیبایی ظاهری کار

 

شینه بندی تابلوهاآرادمهر - تابلو برق صنعتی و ساختمانی
شینه های داخل تابلوها از جنس مس و با ابعاد مناسب طبق جدول استاندارد و طبق درجه حرارت محیط که حداکثر ظرفیت عبور جریان از شینه مسی رنگ شده را مشخص می کند، انتخاب می شوند. نوع شینه از E-CUو مطابق DIN40500 DIN 46433 خواهد بود.با توجه به پوشش باسبار ها رنگ اپوکسی مخصوص  Arc proof paintingو مشکی می باشد بر چسب های L1,L2,L3 نیز در قسمتهای مختلف استفاده خواهد شد. شینه بندی تابلوها طوری طوری در نظر گرفته می شود تا فاصله مجاز استاندارد نسبت به یکدیگر و شینه (PE) محافظ زمین در محفظه کابلها مستقیما بر روی بدنه تابلو سوار شده و تمامی وسایل مطابق با استاندارد با این تسمه اتصال الکتریکی خواهد شد. رنگ این شینه سبز-زرد می باشد.
شینه نول ( (Nنیز در محفظه کابلها مونتاژ شده و از بدنه تابلوها عایق می باشد، جهت این شینه از جداول استاندارد استفاده می شود. رنگ این شینه ها مشکی می باشد.

شینه های اصلی نیز با استفاده از جداول استاندارد و طبق شرایط محیط نسبت تابلوها انتخاب شده و با استفاده ازکدهای  L1,L2,L3 و با رنگ نسوز Arc proof painting رنگ آمیزی می گردد. معیار انتخاب سطح مقطع از نوع رنگ نشده می باشد. ضمنا اتصال ارت بین بدنه و درب تابلو توسط تسمه مسی فلکسی بل برقرار می گردد.

علاوه بر موارد فوق موارد ذیل نیز در مورد تابلوها رعایت می گردد:

 • ضریب هدایت مخصوص شینه ای مسی بیش از %۹۸می باشد
 • ظرفیت الکتریکی شینه خنثی از نصف جریان اسمی کلید تغذیه کننده کمتر نمی باشد
 • در داخل تابلو یک شینه سر تا سری برای اتصال زمین پیش بینی گردیده است

 

رنگ آمیزی تابلوها:
کلیه سطوح تابلوها بعد از مراحل پنج گانه باندرایت طبق استاندارد های  IEC , BS رنگ آمیزی می شوند

***فرایند باندرایت***

اساس روش باندرایت به این ترتیب بصورت اسپری چربی آب-فسفاته-آب و سیلر در مراحل پنجگانه به شرح ذیل می باشد. مراحل چرب گیری قلیایی: که بصورت اسپری در وانهای مخصوص و با درجه حرارت ۶۰درجه سانتیگراد و به مدت ۲الی ۳دقیقه کاملا سطح فلز از هر گونه چربی و آلودگی شسته و پاک می شود.
شستشو با آب ولرم : آب ولرم بصورت اسپری قطعات پاشیده میشود و سطح قطعات را از وجود هر نوع مواد قلیایی پاک می نماید. فسفات روی: فسفات به صورت اسپری و در حرارت حدود ۶۰درجه سانتیگراد و به زمان ۲الی ۳دقیقه با ضخامتی حدود ۷میکرون انجام می گردد. پمپاژ این مواد روی فلز باعث ایجاد حفره های بسیار ریز و سختی در سطح آهن می شود که این امر باعث نگهداری بهتر رنگ روی فلز خواهد بود.
شستشو با آب گرم: بعد از عملیات فسفاته شستشو با آب گرم برای پاک کردن مواد اسیدی روی ورق انجام می گردد. سیلر: در این مرحله جهت ثابت شدن کلیه عملیات فسفاته و جلوگیری از زنگ زدن و ثابت ماندن فسفاته تمام قطعات سیلر می شود .
خشک شدن: بعد از اتمام کار سیلر قطعات به کوره خشک کن هدایت شده و در حرارت بیش از ۱۲۰ درجه سانتیگراد قطعات کاملا خشک و جهت رنگ آمیزی آماده می شوند.

 

۴سیم کشی و ترمینال بندیآرادمهر - تابلوبرق صنعتی و ساختمانی
جهت سیم کشی تابلوها از سیم های افشان پیوسته (بدون اتصالات میانی) استفاده خواهد شد و هدایت این سیم ها در جهات مختلف توسط کانال پلاستیکی مناسب بوده و در انتها توسط سر سیم مناسب به ترمینال ها و کنتاکت ها مرتبط می گردند. جهت ارتباط سیم های روی درب از لوله های پلاستیکی فلکسی بل (صنعتی) استفاده خواهد شد. ترمینال های مورد استفاده در تابلوها از جنس پلی آمید و از نوع ریلی و در کنار یکدیگر قرار گرفته و توسط صفحه و بست ترمینال از دو طرف مهار می گردند.

کد گذاری و پلاک راهنما
برای شناسایی قطعات به کار رفته در داخل تابلو و مطابق نقشه تمام تجهیزات از قبیل کلیدها، فیوزها  و… با برچسب های علائم استاندارد و مطابق با نقشه نام گذاری خواهند شد شمش ها، ترمینال ها و سیم ها نیز دارای علائم یا شماره های شناسایی خواهند بود.
در خارج از تابلو نیز از پلاک های مشخصه جهت شناسایی تابلوها و نیز راهنمای استفاده از تجهیزات نصب شده روی درب استفاده خواهد شد. جنس پلاک های مشخصه تابلوها از فیبر پلاستیکی مخصوص به رنگ سیاه بوده که توسط پانتوگراف علائم و حروف لازم به فارسی یا انگلیسی و به رنگ سفید روی آن حکاکی می شود.

نقشه ها و مدارک فنی
قبل از شروع فاز مهندسی این شرکت لیست مدارک فنی که در طول اجرای پروژه صادر خواهد شد به شرح ذیل ارائه می نماید این مدارک با کد معرفی خواهد شد تا هماهنگی لازم بین واحدهای مهندسی هر دو شرکت و بخش کنترل پروژه ایجاد گردد

Part List
View Diagram
Opening Diagram
S.L.D Diagram

Terminal Block
Routine Test Procedure
Mechanical Catalogue
User Manual

مدارک ذکر شده در فوق تماما بر اساس استانداردهای VDE ،IECرسم شده و شماره گذاری خواهند شد، علاوه بر نقشه های رسم شده بر روی کاغذ تمام نقشه ها به صورت فایل کامپیوتری بر روی CD تحویل داده خواهند شد. نرم افزار مورد نیاز برای استفاده از این فایل ها Auto CAD 2010 می باشد.

(ROUTINE TEST SPECIFICATION) مشخصات آزمایش برنامه ای
بخش کنترل کیفیت از ابتدا سفارش تابلو تا هنگام خروج تابلو ساخته شده تمام مراحل ساخت اسکلت و بدنه رنگ انتخاب وسایل و تست و نصب آن ها سیم کشی و … را کنترل نموده و در پایان نیز آزمایشات مکانیکی و الکتریکی لازم را با دقت تمام انجام خواهد داد و در صورت مطابقت با استانداردهای ذکر شده و یا مورد درخواست اجازه تحویل داده خواهد شد. در ضمن نماینده یا نمایندگان فنی آن شرکت می توانند از تمام مراحل ساخت بازدید نموده و برای تست نهایی در محل کارخانه از آنان دعوت به عمل خواهد آمد.
علاوه بر تست های الکتریکی و مکانیکی مقدماتی که در هنگام ساخت هر تابلو انجام می گیرد، تست های برنامه ای زیر نیز پس از اتمام کار تابلو انجام می شود:

 • تست سیم بندی
 • تست عملکرد تجهیزات فشار ضعیف
 • تست ولتاژ با فرکانس نامی
 • تست دی الکتریک
 • اندازه گیری مقاومت الکتریکی

 

نام سازنده کالا

شرح کالا ردیف
ABB اشنایدر – زیمنس- کلید اتوماتیک ۱
پیچاز کلید فیوز ۲
کاوه – برماس کلید گردان ۳
اشنایدر – زیمنس کلید مینیاتوری ۴
اشنایدر – زیمنس کنتاکتور ها و بی متال ها ۵
تله مکانیک – اسپیک تایمرها ۶
مگ الکتریک ترانس جریان ۷
آریا – شیوا امواج لوازم اندازه گیری ۸
پارس خازن – صبا خازن خازن ۹
 ETIلیندر – فیوزهای بکس و کتابی ۱۰
تله مکانیک چراغ سیگنال وشاسی استپ و استارت ۱۱
رعد- کلمسان ترمینال ریلی ۱۲
SBS رعد- داکت های مختلف ۱۳
  ۱٫۵ میلیمتر- ۱٫۲۵ میلیمتر ورق تابلوهای دیواری ۱۴
۲ میلیمتر ورق تابلوهای ایستاده ۱۵
۸۰ میکرون به بالا رنگ الکتراستاتیک ۱۶
باهنر – مس کاوه شمش مسی ۱۷
آرادمهر - تابلوبرق صنعتی و ساختمانی

مراحل رنگ کاری تابلو

۱ -چربی زدایی

۲ – زنگ زدائی

۳ – فسفاته کاری

۴ – رنگ کاری

چربی زدایی:

روغن ، چربی، گریس و غبار موجود که باعث ممانعت نفوذ آب روی سطح قطعه می گردد به سه طریق زیر زدوده و تمیز می گردند:

الف) بصورت سرد با محلولهای خنثی نظیر پرکلراتیلین – تری کلراتیلین- نفت و بنزین

ب) بصورت گرم با محلولهای قلیایی نظیر هیدروکسید سدیم و کربنات سدیم

ج) بصورت الکتریکی ، کاتدی و آندی ، روش اولتراسونیک

* نکته :

طریقه شستشوی گرم با مواد قلیایی ،‌بدلیل کم هزینه بودن ، سرمایه گذاری اولیه کم و غیره در صنایع فلزی بیشتر مورد توجه بوده و امروزه در صنایع تابلو سازی متداول می باشد.

چربی گیری به روش غوطه وری:

در این روش از وان های پر شده از محلول مواد چربی گیر قلیایی ، استفاده می شود. با تعبیه یک مدار گردشی روی وان ، محلول را مداوم به هم زده ، تا علاوه بر ایجاد یکنواختی در محلول باعث تسریع عملیات چربی گیری گردد.

زمان عملیات چربی گیری :

در روش غوطه وری قطعه باید ۱۲ الی ۲۰ دقیقه در وان بماند .

زنگ زدائی :

برای زنگ زدائی قطعه از روشهای زیر استفاده می شود:

الف ) زنگ زدائی با برس سیمی:

در این روش بیشتر برای زنگ زدایی موضعی ، نقاط جوشـکاری شده و شرایط محدود تعمیرات بکار برده می شود.

ب) زنگ زدایی با سمباده:

سمباده و دیسک مکانیکی برای سطوح کوچک بکار می رود.

ج) زنگ زدایی به روش شیمیایی:

در این روش از محلولهای اسید سولفوریک ، اسید کلریدریک یا اسید فسفریک استفاده می شود ، ‌قطعه زنگ زده در این محلول قرار گرفته و زنگ زدایی می شود .

این روش، روش بسیار خوبی است لیکن کنترل خورندگی بایستی بطور دقیق انجام شود و قطعه پس از زنگ زدایی ، خیلی خوب با آب شستشو گردد ، معمولا مقداری بازدارنده به محلول اضافه می شود.

با توجه به ضخامت کم تابلوها ،‌ محلول اسید سولفوریک با غلظت ۳۰ درصد حجمی و بازدارنده ، مناسب است . در این روش اول محلول اسید فسفریک به محض اینکه از زنگ می گذرد در برخورد با آهن فعالیتش متوقف می شود و پس از آن نیز اگر فسفاته کاری مورد نظر باشد ، این لایه اسیدی باعث بهتر شدن عملیات فسفاته کاری می گردد و از نیتریت سدیم بعنوان بازدارنده قطعه ، از زنگ زدگی پس از اتمام ای مرحله استفاده می شود .

 فسفاته کاری :

سطح فلز چربی گیری و زنگ زدایی شده ، ‌با محلول نمک های اسید فسفریک و اسید نیتریک تحت شرایط بخصوص ، شروع به ایجاد کریستال ، در کلیه سطوح فلز می نماید که این کریستال ناهموار، زمینه مناسبی برای پذیرش رنگ بوجود آورده و چسبندگی رنگ را به حد خوبی می رساند.

خواص و فواید فسفاته کاری:

۱) جلوگیری از زنگ زدن فلز

۲) تقویت چسبندگی فلز

۳) سهولت کار با قطعات فسفاته شده در پرسکاری

۴) ایزوله نمودن قطعات از جریان الکتریسیته

ویژگیهای فسفاته کاری بصورت غوطه وری:

سرمایه گذاری سنگین نیاز ندارد

هزینه نگهداری و تامین انرژی کم است

فضای بسیار کمی را اشغال می کند

مناسب برای هرگونه ظرفیت تولید می باشد

قطعات بسیار ریز در این سیستم قابل فسفاته کاری هستند

پوشش ضخیم تر و درشتتری ایجاد می کند

زمان عملیات فسفاته کاری زیاد است

 انواع فسفاته کاری:

۱) فسفاته کاری روی آهن

۲) فسفاته کاری روی روی

*نکته ۱:

بطور کلی قطعاتی که پس از فسفاته کاری رنگ می شوند ، بهتر است فسفاته کاری بطریقی انجام شود که دانه های کریستال ، ریز و کوچک باشند ،‌چون هر چه کریستال کوچکتر وریزتر باشد پیوند آن به فلزورنگ محکمتر است.

*نکته ۲:

دمای فسفاته کاری در نوع غوطه وری محلول باید ۵۵ الی ۶۰ درجه باشد و نباید بیشتر از ۶۵ درجه گردد چون باعث سیاه شدن ویا به اصطلاح سوختن ورق می گردد.

رنگ کاری :

پس از اجرای چربی گیری ، زنگ زدایی و فسفاته کاری بایستی با انتخاب رنگ مناسب و استفاده از روش صحیح رنگ کاری ،‌ طول عمر تابلو را بیمه نمود.

برای انتخاب رنگ مناسب ، در شرایط جغرافیایی معین ، اطلاعات زیر مورد نیاز است:

آیا تابلو د ر فضای باز یا در فضای بسته مورد استفاده قرار می گیرد؟

آیا تابلو در اماکن عمومی قرار می گیرد؟

آیا تابلو توسط افراد غیر حرفه ای ، مورد بهره برداری قرار می گیرد؟

آیا رنگ آمیزی مکرر فصلی در محل استقرار تابلو ، میسر است؟

آیا تابلو در شرایط کاری سخت استقرار می یابد؟( مثل معدن و کارخانجات صنایع شیمیایی و غیره)؟

آیا تابلو در محل استقرار از صدمات احتمالی در امان است؟

آیا تابلو بصورت قطعه ای (منفصل) مونتاژ می شود یا بصورت یک تکه جوش می شود؟

آیا تابلو پس از تولید یکسره در محل استقرار  نصب می شود یا برای مدت زیادی انبار شده و بتدریج مصرف می شود، در صورتیکه انبار می شود مشخص شود که در فضای سرپوشیده انبار می شود یا در فضای باز؟

برای تابلو با توجه به شرایط کار،چه طول عمر مفیدی مورد نظر است؟

انتخاب رنگ:

برای  دوام رنگ بیش از ۲۰ سال از رنگ های مرکب پودری روی و آلومینیوم و اپوکسی ، الکیدی به ضخامت ۱۰۰تا ۲۰۰ میکرون

برای دوام رنگ بین ۱۰ تا۲۰ سال از رنگ های مرکب پودری اپوکسی دو جزئی و رنگ اپوکسی کولتار به ضخامت ۸۵ تا ۱۵۰ میکرون

برای دوام رنگ بین ۵ تا ۱۰ سال از رنگ های مرکب پودری روی و آلومینیوم یک جزئی ودو جزئی ضد مواد شیمیایی به ضخامت ۵۰ تا ۱۰۰ میکرون

برای دوام رنگ کمتر از ۵ سال از رنگ های مرکب پودری با اپوکسی دو جزئی و یک جزئی به ضخامت ۴۰ تا ۸۰ میکرون

* توجه :

ضخامت کم برای محیط ، با شرایط مناسب و ضخامت بالا برای محیط با شرایط سخت و شیمیایی ، مرطوب در نظر گرفته می شود. رنگ تابلو نبایستی براق در نظر گرفته شود.

تاثیر دما و زمان بر انعطاف و سختی رنگ:

برای کاهش زمان خشک کردن و همچنین جهت کاملتر شدن فعل و اانفعالات ،رنگ را توسط دمای زیاد در محیط کوره ای خشک می کنند. در دمای زیاد رنگ تا آخرین حد فرو رفتیگیهای سطح خلل و فرج کریستالهای فسفاته ، نفوذ کرده باعث استحکام و سختی رنگ می شود.

آرادمهر - تابلوبرق صنعتی و ساختمانی

رنگ آمیزی به شیوه پاشش رنگ پودری الکترواستاتیک :

پس از اینکه مراحل چربی گیری و زنگ زدایی و فسفاته کاری روی ورقه ها صورت گرفت ، ورقه ها به قسمت رنگ آمیزی هدایت می شوند. در مرحله اول باید ورقه فسفاته کاری شده در حالت غوطه وری با آب شسته شده و به کوره خشک کن انتقال یابد ، بعد از خشک شدن کامل ، ورق وارد قسمت رنگ کاری می گردیده و روی ورق توسط دستگاه الکترواستـاتیک پودری ، رنگ ودری که از دو نوع پلیستر و اپوکسی می باشد روی ورق ها بطور یکنواخت رنگ پودری پاشیده می شود و نوع رنگ بر اساس سفارش مشتری و از لحاظ Indoor  و  Outdoor بودن تابلو مورد انتخاب قرار گرفته باشد .

معمولا برای تابلوهای Outdoor از نوع رنگ پلیستر استفاده می شود و برای تابلوهایIndoor از نوع رنگ اپوکسی استفاده می گردد .

پس از پاشیدن رنگ پودری بصورت یکنواخت ورق های رنگ آمیزی شده به سمت کوره پخت رنگ تابلو هدایت می گردند . هر نوع رنگ نسبت به کارخانه سازنده ی آن دارای استاندارد دما و زمان جهت پخت را دارا می باشند و بنابر استاندارد گفته شده شرکت سازنده ، دما و زمان ماندن قطعه کار را در کوره مشخص می شود .

در حالت کلی یک ورق رنگ کاری شده پودری جهت پخت رنگ به دمای ۲۰۰ درجه سانتیگراد و مدت زمان ۱۰ دقیقه نیاز دارد . پس از این مدت رنگ ورق ها می پزد و آماده بهره برداری و مونتاژ می گردد.

 آزمون فیزیکی مرحله رنگ کاری:

ورقه های پخته شده ابتدا باید از لحاظ کیفیت مورد تایید کنترل کیفی قرار گیرند برای این منظور ۵ نوع آزمون روی ورقه های پخته شده انجام می دهند

۱ – آزمون چسبندگی

۲ – آزمون ضربه

۳ – آزمون خمش

۴ – آزمون سختی رنگ

۵ – آزمون براقیت

در نوع آزمون سختی رنگ ورق رنگ شده را توسط یک وسیله مانند مداد یا ناخن خراش می دهیم اگر نیروی وارده از ما بر سطح رنگ ورق تاثیر نگذارد و همچنان رنگ پیوسته گی خود را نشان دهد رنگ  مورد نظر کیفیت لازم را دارا می باشد

در نوع آزمون براقیـت ،‌صفحه آزمونه را بر روی دستــگاه براقـیت سنج قرار داده و عدد گلاسومتر آن را می خوانیم .

آرادمهر - تابلوبرق صنعتی و ساختمانی

مراحل ساخت تابلوی برق در کارخانه

شرایط فنی:

استانداردها و مراجع

مندرجات نشریه ۱۱۰ سازمان برنامه و بودجه به عنوان مرجع حقوقی پایه؛ استانداردهای موجود درموسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی کشور در مورد تاسیسات و تجهیزات الکتریکی جهت رعایت در تطبیق مشخصات فنی طرح با استانداردهای IEC و VDEاستانداردهای داخلی و استانداردهای بین المللی در ساخت تابلوها و تجهیزات الکتریکی ملحوظ گردیده است طراحی و تهیه نقشه های اجرائی در این مرحله و از ابتدای مذاکرات با کارفرما و ارائه پیشنهاد تا شروع کار خط تولید موارد ذیل توسط واحد فنی – مهندسی و فروش این شرکت صورت خواهد گرفت :

الف- دریافت و مطالعه اسناد و نقشه ها (در صورتیکه کارفرما فقط اکتفا به ارائه مشخصات فنی و اطلاعات کلی نماید واحد مهندسی این شرکت اقدام به طراحی و تهیه نقشه های تک خطی ن موده و جهت تائید و کنترل نهایی آن به کارفرما عودت می نماید.) تیپ آنها و همچنین تهیه نق شه های جانمایی تابلوها؛ برآورد قیمت

ب- بررسی نقشه ها و مشخصات فنی فهرست لوازم و تجهیزات بطور دقیق با توجه به  مارک و ارائه پیشنهاد.

ث- مذاکره با کارفرما و مشاور پس از عقد قرارداد و دریافت نظریات و خواسته های فنی آنها

ت- بررسی تطابق نقشه ها و اسناد ارائه شده با استانداردهای معتبر و خواسته های کارفرما و مشاوره و انجام اصلاحات (در صورت نیاز) جهت ارائه طرح مطمئن برای دستیابی  به محصول مرغوب در حداقل زمان.

تهیه نقشه های اجرائی شامل :

(CUBICLE) – نقشه ایزومتریک

(LAYOUT) – نقشه جانمائی

– نقشه مدارهای قدرت و فرمان با شماره گذاری سیم ها و ترمینال ها (WIRING DIAGRAM)

– ارائه نقشه های اجرائی بهمراه فهرست لوازم و تجهیزات به کارفرما جهت تای ید و عودت آن به کارخانه جهت استارت تولید.

– برنامه ریزی جهت قسمتهای مختلف خط تولید به پروژه های در دست انجام و یا در حال مذاکره

آرادمهر - تابلوبرق صنعتی و ساختمانی

ساختمان عمومی تابلوها:

الف- کلیه تابلوها (اعم از دیواری و ایستاده فشار ضعیف؛ توزیع؛ فرمان) از ورق روغنی به ضخامت  ۱٫۵- ۲٫۵ میلیمتر ساخته خواهند شد

ب- اسکلت تابلوهای ایستاده فشار ضعیف از ورق فولادی و روغنی به ضخامت ۲ میلیمتر ساخته می شود.

پ- بدنه تابلوها از دو قسمت شاسی و بدنه (پوشش) که بوسیله پیچ و مهره بهم اتصال  می یابند ساخته می شود.

ت- تابلوهای چند سلولی از سلولهای مجزا ساخته شده که بوسیله پیچ و مهره به همدیگر اتصال می یابند.

ث- کلیه سلولها از قسمت جلو دارای درب مجهز به قفل و لولا و پیچ و مهره بود که در کنار درب تابلوها محل مناسب جهت نصب لاستیک تعبیه می گردد.

ج- سلولها طوری ساخته می شوند که دارای فضای کافی بوده و عمل بازرسی و تعمیرات و دسترسی به لوازم و تجهیزات و شینه ها به سهولت انجام پذیرد و ضمنا در هر زمان امکان توسعه داشته باشد.

چ- قسمت پشت سلولها بوسیله ورق روغنی به اسکلت سلول پیچ و مهره میگردد و در صورت تقاضای کارفرما درب لولا مطابق مشخصات بند (ث) نیز قابل اجرا می باشد. در دو حالت امکان دسترسی به تجهیزات و لوازم داخل تابلو به هنگام بازرسی و تعمیرات به سهولت انجام خواهد گرفت .

ح- به لحاظ جلوگیری از صدمات احتمالی قسمتهای نصب تجهیزات اصلی کنترل؛ اندازه گیری و محل ورود و خروج کابلها حتی الامکان مجزا از هم انجام می گیرد. لوازم اندازه گیری در جلو سلول و در قسمت بالای آن نصب خواهد شد؛ بطوریکه براحتی قابل رویت و استفاده باشد.

سلول مربوط به ورودی با توجه به نیاز پروژه در یک سمت و سلولهای مربوط به خروجی در سمت دیگر قرار می گیرد : محل استقرار شینه های اصلی (فازها) در بالا و قسمت عقب سلولها و شینه نول و ارت در پائین سلولها و در سرتاسر تابلوها خواهند بود.

خ- بدنه تابلوها به گونه ای ساخته می شود تا هر گونه تغییرات در تابلوها بدون نیاز به جوشکاری و نقاشی مجدد امکان پذیر باشد. (پیش بینی سوراخهای مناسب و جابجائی با پیچ و مهره)

د- در قسمت بالای تابلو قلاب مناسب جهت حمل تابلوها پیش بینی میگردد.

ر- در تابلوهای ایستاده پل کابل جهت کابلهای ورودی و خروجی پیش بینی خواهد شد.

آرادمهر - تابلوبرق صنعتی و ساختمانی

اجزاء تشکیل دهنده تابلو برق ها

تجهیزات الکتریکی:

لوازم الکتریکی که در تابلو استفاده می شود . عبارتست از کلیه عنا صری که در مدار الکتریکی قرار می گیرند . ( به غیر از قسمت ارتباطات)

 • کنتاکتور : عامل قطع و وصل مدار فرمان از راه دور

 

 • بی متال : جهت فرمان قطع در اثر عبور جریان زیاد

 

 • انواع رله ها : جهت ارسال فرمان قطع یا وصل در اثر عوامل مختلف و خطاهای گوناگون ( از قبیل رلۀ کنترل فاز ، رلۀ کنترل بار ، رلۀ زمانی یا تایمر و غیر…)

 

 • انواع کلیدها : جهت قطع و وصل مدار ( از قبیل کلیدهای سلکتوری ، غلتکی ، بوش باتون ، میکروسوئیچ ، فلوتر سوئیچ و غیره … )

 

 • تجهیزات اندازه گیری : جهت محاسبۀ پارامترهای متغییر ( نظیر آمپرمتر ، ولتمتر ، واتمتر ، فرکانس متر ، کسینوس فی مترمتر)

آرادمهر - تابلوبرق صنعتی و ساختمانی

 • ترانس جریان یا سی تی و ولتاژ یا پی تی : جهت کاهش یا افزایش جریان یا ولتاژ

 

 • بدنه : قسمت فلزی که تجهیزات را محصور می کند.

آرادمهر - تابلوبرق صنعتی و ساختمانی

 • ارتباطات : ارتباط تجهیزات توسط هادی ها برقرار می‌شود . ( مثل سیم ، شینه ، کابلشو و غیره …)

آرادمهر - تابلوبرق صنعتی و ساختمانی

کلیۀ فعالیت قسمت های وایرینگ و شینه کشی جزء این دسته محسوب می شوند که به دو گروه ارتباطات انعطاف ناپذیر ( شینه ها ) و ارتباطات انعطاف پذیر ( سیم و کابل ) تقسیم می شوند.

آرادمهر - تابلوبرق صنعتی و ساختمانی

تابلو برق صنعتی چیست؟

تابلوی برق در حقیقت یک محفظه می باشد که تجهیزات الکتریکی را در بر می گیرد و البته تابلو ها می توانند در بر گیرنده تجهیزات پنیوماتیک نیز باشند مانند شیر های برقی ، کمپرسور و ….

به طور کلی لازم به ذکر است که جهت فراگیری فنون مربوط به تابلوهای برق نیاز به فراگیری چندین آیتم اصلی می باشد که در ذیل به اختصار عنوان می کنم :

.۱ اصول کلی و استانداردهای مربوط به تابلو های برق و محفظه های الکتریکی مانند درجه حفاظتی IP و درجه بندی جداسازی محفظه ها Segregationو مقابله با عوامل جوی و …
.۲ اصول تخصصی در مورد تابلو های برق ، مقادیر نامی مانند ولتاژ و جریان نامی و ..
.۳ آشنایی با تجهیزات الکتریکی و عملکرد آنها و نحوه انتخاب صحیح آنها
.۴ آشنایی با تاسیسات الکتریکی وآُشنا با محاسبات مربوطه
.۵ آشنایی با دروسی مانند رله و حفاظت سیستم ها – طرح پست الکتریکی و …
.۶ آشنایی با طراحی مدارات فرمان و کنترل و لاجیک

جهت فراگیری هر یک از فنون یاد شده لازم است به صورت جداگانه اقدام به فراگیری نمود. البته وقتی تنها در مورد تابلو های برق صحبت به میان می آید آیتم های یک و دو فوق الذکر بسیار پررنگ تر می باشند.

البته در حرفه تابلو سازی علوم مهم دیگری نیز نقش دارد که از نام بردن کلیه آنها صرف نظر می کنم مانند علم ارگونومی و …..

به صورت کلی در مورد تابلو های برق اصول کلی و استاندارد و همچنین تعاریف کلی وجود دارد و بسیار حائز اهمیت است مثلا نوع تابلو از نظر ساختمان آنها به عنوان مثال تابلوهای ایستاده – دیواری – میزی – رک و … و هر یک از آنها ساختمان منحصر به فردی دارند و کاربرد آنها نیز متفاوت است.

همین جا لازم است به این نکته اشاره کنم که تشریح کلیه مسائل مربوط به تابلو های برق در این وبلاگ غیر عملی است ولی با توجه به تقاضای بسیار دوستانم در پست های بعدی مطالبی را به اختصار بیان خواهم کرد و دوستان علاقه مند با توجه به راهنمایی های من می توانند در این زمینه تحقیق کنند واطلاعات لازم را بدست آورند و البته می توانند سوالات تخصصی خود را در کامنت ها عنوان کنند و من نیز در صورت امکان راهنمایی خواهم کرد. در این راستا قصد دارم نرم افزار ها و جزوات و لینک های مربوطه را نیز معرفی نمایم.

آرادمهر - تابلوبرق صنعتی و ساختمانی

انواع تابلوها :

۱٫ تابلوی ایستاده قابل دسترسی از جلو

۲٫ سلولی

۳٫ تمام بسته دیواری که خود این تابلو ها می توانند اصلی- نیمه اصلی و فرعی باشند.

۴٫ تابلوی اصلی: در پست برق و بطرف فشار ضعیف ترانس متصل است.

۵٫ تابلوی نیمه اصلی :اینگونه تابلو ها ی برق بلوک ساختمانی یا قسمت مستقلی از مجموعه را توزیع و ازتابلوی اصلی تغذیه می شود.

۶٫ تابلوی فرعی: برای توزیع و کنترل سیستم برق خاصی مانند موتور خانه- روشنایی و غیره به کار می رود و از تابلوی اصلی تغذیه می شود.

 

معمولا تابلو های موتور خانه از نوع ایستاده و بقیه تابلوها از نوع توکار تمام بسته می باشد (در این ساختمان تماما” به این شکل می باشد)در این ساختمان لیستی تهیه شده که شامل قطعات مکانیکی و الکتریکی داخلی تابلو می باشد. این لیست شامل ضخامت ورق – فریم تابلو – روبند- نوع رنگ کاری – جانقشه ای- یرق آلات- نوع تابلو(یک درب- دو درب – نرمال – اضطراری) اسم شرکت سازنده تابلو – اسم تابلو – چراغ سیگنال (رنگ – تعداد- وات – نوع لامپ – فیوز ) مشخصات فیوزهای داخل تابلو بعلاوه پایه فیوز – کلید مینیاتوری (تکفاز – سه فاز- ولتاژ قابل تحمل )رله- کنتاکتور –کلید گردان (با مشخصات کامل ) مشخصات ترمینال – مشخصات شین فاز – نول- مقره های پشت شین – نوع سیم کشی داخلی تابلو- نوع سیم کشی خط به تابلو – طریقه انتقال سیم در تابلو(ترانکینگ-استفاده از کمربند) استفاده از سیم یک تکه در تابلو – شماره گذاری خطوط روی ترمینال –استفاده از کابلشو . تمام این عناوین با مشخصات کامل می باشد .وجود این مشخصات باعث عمر بیشتر تابلو- خطر کمتر و تعویض آسانتر می شود.

• وجود سیم ارت در تابلوی برق ضروری و با رنگ سبز می باشد .

• خطوط R -S – T به تر تیب با رنگ زرد- قرمز- آبی – سیم نول با رنگ سیاه می باشد.

• بعضی از تابلو ها روی درب تابلو ها یک سری کلید (START- STOP) ، یا یک کلید گردان که برای روشن و خاموش کردن روشنایی و یا موتور به کار می رود ، وجود دارد.

• برای تابلو ها دو نوع نقشه می کشند ۱ – رایزر دیاگرام که مکان تابلو در آن قید شده است .۲- نقشه داخل تابلو (که خطوط – فیوز و کلیدها در آن کشیده شده است).

• نکات مر بوط به رعایت مسائل ایمنی بر اساس نشریه سازمان برنامه و بودجه و یا ۱۱۰می باشد.

• شین ها با رنگ نسوز رنگ آمیزی می شود.

• کلید ورودی باید خودکار باشد. در مواردیکه از کلید و فیوز جداگانه استفاده شود کلید باید قبل از فیوز نصب شود . بطوریکه با خاموش کردن کلید , فیوز نیز قطع شود. کلید اصلی حتی الامکان گردان باشد و از فیوز فشنگی استفاده شود.

• سیم کشی داخلی تابلو با سیم مسی تک لا با عایق حداقل ۱۰۰۰ولت با مقطع مناسب انجام شود.

• رتفاع بالاترین دسته کلید تابلو ۱۷۵ سانتیمتر بیشتر نباشد و همچنین قسمت میانی از سطح زمین ۱۶۰ سانتیمتر باشد.

• استفاده از سیم ۱٫۵ برای روشنایی با کلید مینیاتوری۱۰ آمپر و سیم ۲٫۵ برای پریز با کلید مینیاتوری ۱۶ آمپر می باشد.

• محاسبه کابل از طریق سطع مقطع که در بخش سوم گفته شد, انجام می گیرد.